Our Staff

Teaching Team

Mrs D Dack

Headteacher

Designated
Safeguarding Lead

Mrs S Waller

Deputy Headteacher

Leadership Team
Member

Responsibilities include: SEN, Assessment and Inclusion


Miss L Tylor

Leadership Team Member

Year 6 Class Teacher

Responsible for
English and Curriculum

Miss F Stone

Leadership Team Member

Year 2 Class Teacher

Responsible for EYFS / Key Stage 1 Assessment and Phonics

Mrs S Sully

Leadership Team Member

Year 6 Class Teacher

Responsible for Mathematics


Miss S Ainscough

Year 1 Class Teacher

Responsible for PE,
RE and Collective Worship / SMSC

Mrs J Nicholas

Year 4 Class Teacher

Responsible for Science and Eco Team

Mrs H Smith

Foundation Stage
Class Teacher

Responsible for Design and Technology and Forest Schools


Mrs K Bryan

Foundation Stage
Class Teacher

Responsible for Foundation Stage
and Art / Display Boards


Mrs C Saggs

Year 1 Class Teacher

Responsible for History and
School Council / Charities

Mrs S Henson-Webb

Year 5 Teacher

Responsible for PSHE and Healthy Schools

Miss C Williams

Year 3 Class Teacher

Responsible for Geography



Mrs C Morris

Foundation Stage
Class Teacher

Responsible for Design and Technology and Forest Schools

Mrs G Tompkins

Year 5 Class Teacher

Responsible for Computing

Mrs A Luchmun

Year 5 Class Teacher

Responsible for Computing

Mrs W Quiddington

P/T Year 3/
Foundation Stage
Class Teacher

Responsible for Art / Display boards


Miss K Moore

Year 2 Class Teacher

Miss R Fry

Year 3 Class Teacher

Mrs S Parker

Year 4 Class Teacher


Mrs M Bennett

Responsible for Music / Choir and

Instrument teacher

Mrs K Higgs

NQT/Leadership Cover

Responsible for Music / Choir

Mrs M Jones

Responsible for Foreign Languages

Miss A Nicoll

KS2 PE Teacher


Miss A Spalding

(on Maternity Leave

Mrs M Adams

(on Maternity Leave)

Mrs J Edwards

(on Maternity Leave)

Mrs J Tinsley

(On Maternity Leave)


Teaching Assistant Team

Mrs L Batterbee
(SEN TA)

Mrs N Brooks

Mrs N Gordon

Ms L Brown
(Food Tech TA)

Ms F Lynch


Mrs R Smith
(Computing)

Mrs C Lloyd

Mrs K Gunning

Mrs M Cooke
(SEN TA)

Mrs M Childs

Mrs J Rayner

Mrs T Miller

Mrs J Goodship

Mrs B Johnson

Mrs H Law

Mrs Z Hull

Mrs C Kemsley
(SEN TA)

Mrs K Palmer

Mrs S Green
(SEN TA)

Mrs K Barnes
(SEN TA)

Mrs K Rainger

Mr C Morrant
(SEN TA)

Mr R Sollars
(SEN TA)


Administration Team

Mrs J Doran

Leadership Team Member

School Business Manager

Mrs T Eastop

Admin Assistant

Mrs A Kettlety

Admin Assistant

Miss G O'Donovan

Admin Assistant


midday assistants

Mrs M Cooke
(Midday Supervisor)

Mrs D Davies

Mr J Whitworth

Mrs B Johnson

Mrs Z Hull

Miss H Robinson

Mrs T Lee

Mrs K Tiffin

Mrs T Miller

Mrs N Gordon

Mrs J Rayner

Mrs S Green

Ms F Lynch

Mrs J Goodship

Mrs K Palmer

Mrs C Lloyd

Mrs M Childs

Mrs N Brooks

Mrs K Gunning

Mrs K Barnes


Kitchen Staff

Mrs C Poulton

Mrs M Martin

Mrs A Messenger

Mrs C Lockhart

Catering Manager

Assistant Cook

Catering Assistant

Catering Assistant


Swimming Pool Team

Mrs K Osborne

Swimming Teacher

Mrs C Jenkins

Swimming Pool
Assistant


School Caretaker

Mr R Caswell

School Caretaker

Ms F Lynch

Assistant Caretaker